SK | EN | UA
Podporte nás

Naše projekty

Okrem jednorazových aktivít zameraných na akútnu pomoc sa venujeme aj dlhodobým projektom pomoci. Práve tie sú v stredobode našej pozornosti, pretože nám umožňujú dosiahnuť systematickú a trvalú zmenu nepriaznivej situácie k lepšiemu.

Samozrejme, bez pomoci by sme to nezvládli a práve tu by sme radi poďakovali naším partnerom, bez ktorých by to nešlo.

Zahraničná pomoc v Sýrii

Zemetrasenie v Sýrii si v roku 2023 vyžiadalo vyše 8000 obetí. A tých, ktorí prežili a ocitli sa bez strechy nad hlavou a bez základných potravín, bolo ešte oveľa viac. Poskytli sme pomoc priamo v Sýrii, kde to bolo najviac potrebné, a zabezpečili sme dodávky jedla, pitnej vody aj hygienických potrieb. Vďaka nám tak ľudia mali zabezpečené základné potreby a mohli sa sústrediť na ďalšie náročné kroky, ktoré ich čakajú v postupnom návrate k ich životom pred zemetrasením.

Zahraničná pomoc v Turecku

Takmer 80 000, to je desivý počet obetí, ktoré si vyžiadalo zemetrasenie v Turecku v roku 2023. Postarali sme sa o dodanie humanitárnej pomoci, aby sme pomohli tým, ktorí ho prežili a ktorí sa chcú čo najskôr postaviť na vlastné nohy. Potraviny, pitná voda a hygienické potreby boli zabezpečené s našimi spolupracovníkmi z Turecka a doručené adresne tým, ktorí to najviac potrebovali.

Zahraničná pomoc v Grécku

V októbri 2020 sme s našimi partnermi z Brna prvýkrát vyrazili do Grécka doručiť humanitárnu zbierku oblečenia, potravín a hygienických potrieb, ktoré nám pomohli pripraviť a vyzbierať dobrovoľníci a študenti z Brna. Naším cieľom bolo zmiernenie negatívnych dôsledkov utečeneckej krízy v Grécku. Ďalšia pomoc bola doručená v júni 2021 a septembri 2021 na ostrov Chios, kde sme s našimi gréckymi, nórskymi a anglickými partnermi distribuovali hygienické potreby pre utečencov. V septembri k začiatku školského roka sme začínajúcim školákom doručili aj vzdelávacie pomôcky, zošity, perá a ruksaky.

Škola pre ľudí na úteku z Ukrajiny

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sme uskutočnili humanitárnu zbierku oblečenia, potravín a hygienických potrieb. Materiálna pomoc z Brna, Trenčína, Bratislavy a Prievidze úspešne dorazila k našim ukrajinským partnerom z n.o. SILA UŽHORODA. Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa činnosť organizácie rozšírila postupne aj na pomoc ukrajinským utečencom, a to bezplatnou výučbou slovenského jazyka ako aj prostredníctvom iných nadväzujúcich aktivít na regionálnej úrovni. Aktuálne prebieha v Centre voľného času Junior v Bojniciach činnosť integračného procesu a asistencie pre utečencov z Ukrajiny. Ukrajincom, ktorí opustili svoje domovy pomáhame pri hľadaní práce, bezplatne poskytujeme právne poradenstvo, asistujeme pri zorientovaní sa v právnom a sociálnom prostredí, pomáhame pri administratíve a zápise detí do škôl a škôlok. V neposlednom rade im poskytujeme aj jazykové vzdelávanie a osvojenie si základov slovenského jazyka. Veríme, že sociálny dialóg, naša angažovanosť a kamarátstvo pomôžu Ukrajincom s lepším začlenením do spoločnosti, uplatnením na trhu práce a že prispievame k rozvoju tolerantnej občianskej spoločnosti.